Laková technologie

Nacházíte se zde: Výroba > Mástering > Laková technologie

Řezání do lakových fólií je sice starší metodou másteringu pro výrobu vinylových desek, ale stále je velmi rozšířená a má mnoho zastánců a fanoušků. Je široce akceptovaná a celosvětově používaná zejména díky velkému množství vyrobených lakových řezaček a také díky tradici a mnohaletým zkušenostem s tímto druhem másteringu. Stovky různých lakových řezaček bylo vyrobeno na obou stranách Atlantiku během zlaté éry gramofonových desek od 50. do 80. let minulého století a mnoho z nich je stále v provozu. GZ vlastní a používá typ Neumann VMS-70 – jednu z nejlepších a nejspolehlivějších řezaček kdy vyrobených. V roce 2011 byla inženýry a techniky GZ upravena tak, aby mohla využívat všech výhod nového másteringového systému VVM.

Princip lakové technologie

Zvukový signál se přepisuje na fyzický nosič nazývaný „laková fólie“ pomocí speciální záznamové hlavy skládající se ze dvou navzájem kolmých pohyblivých cívek. Jedna je určena pro levý kanál a druhá pro pravý kanál. Pohyby obou cívek se potom systémem táhel převádějí na řezací nůž zakončený špičkou s ostrým, trojúhelníkovým průřezem. Hrot nože vyrobený z rubínu nebo safíru je elektricky nahříván a řeže v měkké lakové vrstvě otáčejícího se nosiče spirálovou zvukovou drážku s průřezem tvaru V. Laková fólie se vyrábí nanesením speciálního nitrocelulózového laku na obě strany rovného hliníkového kotouče. Z říznutých lakových fólií se potom pomocí 3-stupňového procesu v galvanoplastických lázních vyrábějí matrice pro lisování desek. Doporučuje se začít se zpracováním říznutých lakových fólií co nejdříve po řezání, aby se zabránilo změnám tvaru drážek v měkkém materiálu způsobeným teplem a dalšími faktory prostředí.

Výhody řezání lakovou technologií

Silnější vrstva laku umožňuje:

a) větší vertikální amplitudy, které mohou reprezentovat více nízkofrekvenčních informací v protifázi, např. basovou kytaru nebo basový buben (kopák) umístěné jen do jednoho kanálu. Velké vertikální amplitudy samy o sobě ale zvyšují riziko přeskoků a nestability přenosky v drážce.

b) širší a hlubší drážky, které pak při přehrávání nejsou tolik ovlivněny případným povrchovým poškozením desek (škrábanci) a umožňují snížit riziko přeskoků způsobené např. špatně seřízenými gramofony. Příliš široké a hluboké drážky ovšem způsobují více problémů v následných galvanoplastických a lisovacích procesech. Často to vede k hlasitějšímu šumu pozadí desky, praskotu a lupancům. Více v sekci „FAQ“.

Měkký materiál lakové vrstvy umožňuje použít vyšší záznamové úrovně, což může vést k hlasitěji hrajícím deskám, ale na některých gramofonech také k většímu riziku zkreslení zvuku a problémům s udržením se snímacího hrotu v drážce.

Mástering lakovou technologií je vhodnější pro hlasité a/nebo krátké nahrávky, zejména pro DJské desky, elektronickou hudbu a taneční žánry, maxi-singly a skrečování.

Studio LAK

  • Neumann VMS-70 řezačka modernizovaná pro VVM
  • Neumann SAL-74 stojan s upravenými zesilovači
  • Neumann SX-74 záznamová hlava
  • Nový GZ ovládací panel pro VVM systém
  • JBL 4343 studiové reproduktory
  • PrismSound Orpheus vysoce kvalitní zvukový převodník
  • Technics SL-1210 MK2 gramofon s přímým náhonem pro přehrávání vzorků